عدم پرداخت هزینه نیروی انسانی در دوره تعلیق

پرسش

موسسه بین المللی سنگ بنای حقوق احداث

با سلام و احترام؛
خواهشمند است در خصوص پرسش قراردادی به شرح ذیل ارائه طریق فرمایید.

شرح موضوع:
1- نشریه ۴۳۱۱ سازمان برنامه و بودجه، شرایط عمومی پیمان حاکم بر قرارداد فی مابین اینجانب و کارفرما است.
۲- بند الف ماده ۱۴ شرایط خصوصی پیمان (هزینه تعلیق کار) به شرح ذیل می باشد:
“به دلیل شرایط خاص اجرایی پروژه ممکن است در روند اجرایی این پیمان وقفه هایی به وجود آید. در این صورت چنانچه با ابلاغ کتبی کارفرما عملیات اجرایی حداکثر تا مدت سه ماه متوقف شود، پیمانکار موظف خواهد بود در طول این دوره تمهیدات لازم برای محافظت از کارگاه و عملیات انجام شده قبلی بکار گیرد و از این بابت هیچگونه پرداختی به پیمانکار بعنوان هزینه تعلیق صورت نمی گیرد. فقط در صورتیکه توقف کار به مدت بیش از سه ماه بطول انجامد هزینه تعلیق به مدت بیش از سه ماه مطابق موضوع ماده ۴۹ شرایط عمومی پیمان بر اساس دستورالعملهای سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به پیمانکار پرداخت خواهد شد.”

پرسش :
آیا بند مذکور بدین معناست که فقط هزینه های محافظت از کارگاه و عملیات انجام شده در دوره تعلیق به پیمانکار قابلیت پرداخت ندارد و یا کل هزینه تعلیق ؟

هزینه تعلیق شرایط خصوصی

پاسخ

گروه فنی و مهندسی قربانی

با سلام و ادب؛ موضوع: پاسخ استفساریه شمارۀ ES-98/c-015مورّخ 1398/03/18 احتراماً، عطف به استفساریه موصوف جنابعالی (تصویر پیوست)، نظریه مشورتی به شرح ذیل تقدیم می‌گردد. 1.مرجع ضمیر «این» در عبارت «از این بابت»، به جمله قبل، یعنی «محافظت از کارگاه و عملیات انجام شده» باز می‌گردد. فلذا در تقیید کلام و عدم استحقاق پیمانکار نسبت به دریافت هرگونه وجهی بابت نیروی انسانی مرتبط با محافظت از کارگاه وعملیات انجام شده، تردیدی نیست. 2.لیکن از آنجایی که نسبت به سایر موارد از جمله هزینه‌های بالاسری و ماشین‌آلات پیمانکار در «بند الف» از «ماده 14» شرایط خصوصی پیمان، سکوت اختیار شده است، ملاک پرداخت هزینه‌های موصوف، مطابق آنچه در «ماده 49» شرایط عمومی پیمان آمده می‌باشد.

هزینه تعلیق
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بستن
error: به دلیل حق کپی رایت، درخواست شما مقبول نیست!
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x