تمدید مدت پیمان ناشی از تأخیر در پرداخت

پرسش

موضوع: تعیین تکلیف نحوه تغییرات ناشی از پرداخت
با سلام؛

        احتراما به استحضار می‌رساند در خصوص پروژه در دست اجرا و یا پروژه‌های به اتمام رسیده این شرکت که جهت بررسی تاخیرات ناشی از پرداخت بعضی از ادارات مربوطه ادعا دارند که تاخیرات ناشی از پرداخت، فقط و فقط به کارکردهایی تعلق می‌گیرد، که هم کارکرد و هم پرداخت آن‌ها در مدت اولیه پیمان باشد و همچنین سقف تمدید مدت پیمان را در نهایت به مقدار 25 درصد مدت اولیه پیمان محدود می‌کند که هیچ‌گونه سند و بخشنامه معتبری برای این ادعا ارایه نمی‌دهد. لذا خواهشمند است در خصوص این مشکل اعلام نظر و راهنمایی بفرمایید. خواهشمند است اعمال نظر بفرمائید.

تمدید مدت پیمان ناشی از تأخیر در پرداخت

پاسخ

با سلام و ادب؛

موضوع: نظر مشورتی، تمدید مدت پیمان ناشی از تأخیر در پرداخت

احتراماً، عطف به نامه شماره 2105/م/ک مورّخ 1400/11/18 (که در تاریخ 1400/12/03 واصل شده است)، با ملاحظۀ محیط نظام فنّی و اجرایی کشور و قرارداد ذیل نشریه 4311، به استحضار می‌‌رساند:

  1. وفق «بند 9» ذیل «مادّۀ 30» شرایط عمومی پیمان، هرگاه کارفرما نتواند تعهدات مالی خود را در موعد درج‌شده در اسناد و مدارک پیمان انجام دهد و این اَمر موجب افزایش مدّت اجرای کار شود، پیمانکار می‌‌تواند درخواست تمدید مدّت پیمان نماید.
  2. مدّت تمدید ناشی از تأخیر در پرداخت‌‌، که به تعداد روزهای «مدّت اوّلیه پیمان» اضافه می‌شود، مبتنی ‌بر منطوق «بند یک» بخشنامۀ شمارۀ 11082/54/5090-1 مورخ 1362/09/02 سازمان برنامه و بودجۀ کشور است.
  3. ضابطۀ مندرج در مقرّرۀ مارالبیان، تابعی از مبلغ صورت‌وضعیت موقّت و دورۀ کارکرد آن، مدّت و مبلغ اوّلیه پیمان، مدّت تأخیر در پرداخت از فاصلۀ زمانی بین تاریخ واقعی پرداخت و تاریخ پرداخت طبق پیمان است.
  4. بنابراین، با تمسّک به عموم و اطلاقِ حکم تمدید مدّت پیمان ناشی از تأخیر در پرداخت، ادّعای تحدید سقف تمدید مدّت پیمان، صرفاً تا 125 درصد «مدّت اولیه پیمان» و یا لزوم وقوعِ کارکرد پیمانکار در بازۀ زمانی مذکور، بلاوجه می‌‌باشد.

«وَ آخِرُ دَعْوانا أَنِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ»
دبیر کمیتۀ مشورتی حقوق احداث

پاسخ تمدید مدت پیمان ناشی از تأخیر در پرداخت
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره
مشاهده توضیحات دوره
بستن
عضو خبرنامه پیامکی ماشوید!

close-image
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه در WhatsApp را شروع کنید

شما میتوانید با ثبت نام در سایت و ارسال تیکت هم با ما در ارتباط باشید

پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید، ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم

0
به نظرات شما علاقه‌مندیم، لطفا نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.x
()
x