استرداد سپرده حسن انجام مکسوره

پرسش

موضوع: طرح سوال شرکت بخشاجاويدنارون
با سلام و احترام؛

 با توجه به تحویل موقت و تصویب صورت وضعیت قطعی پیمان با موضوع ابنیه که دفترچه عمومی پیمان ابنیه و فهرست بها ۱۳۹۹ ملاک پیمان می‌باشد اینجانب طبق ماده ۳۵ شرایط عمومی پیمان ابنیه درخواست آزادسازی ۵۰ درصد حسن انجام کار را بدون ضمانت‌نامه حسن انجام کار را داده‌ام اما کارفرما می‌گوید ماده ۳۵ گفته است و مسترد شود و واژه مسترد در آیین نامه تضامین به معنای آزادسازی با ضمانت‌نامه است که از نظر بنده این خلاف ماده ۳۵ است. خواهشمند است اعمال نظر بفرمائید.

استرداد سپرده حسن انجام مکسوره

پاسخ

با سلام و ادب؛

موضوع: نظر مشورتی، استرداد سپرده حسن انجام مکسوره

     احتراماً، عطف به نامۀ شمارۀ 59/ن‌گ/1400 مورّخ 1400/12/02 و با ملاحظۀ محیط نظام فنی و اجرایی کشور و قرارداد ذیل نشریۀ 4311 به استحضار می‌رساند:

  1. حکمِ«بند ذ» ذیل «ماده 2» آیین‌نامۀ تضمین معاملات دولتی، در تعریف سپردۀ حسن اجرای کار، بیان می‌دارد “مبلغی که بابت تضمین حسن اجرای کار از هر پرداخت کارفرما به طرف قرارداد، … کسر و … پس از حصول شرایط مندرج در قرارداد (از حیث زمان و کم و کیف تعهدات قراردادی) آزاد می‌شود.
  2. «بند‌ ت» ذیل «مادۀ 10» آیین‌نامۀ تضمین ‌معاملات‌ دولتی (مصوبۀ شمارۀ 123402/ت50659هـ، مورّخ 1394/09/22 هیأت وزیران) نیز، اشعار می‌دارد آزادسازی و ضبط تضامین در سایر موارد طبق مفاد قرارداد است.
  3. فلذا در خصوص آزادسازی سپردۀ حسن انجام کار قرارداد‌ پیمانکاری، حکم فراز دوّم «مادۀ 35» شرایط عمومی پیمان، مُجری است و نصف این مبلغ پس از تصویب صورت‌وضعیت قطعی، طبق ماده 40 و نصف دیگر آن پس از تحویل قطعی، با رعایت مواد 42 و 52 مسترد می‌گردد.
  4. حکم فراز دوّم از «بند ت» ذیل «مادۀ 6» آیین‌نامۀ تضمین معاملات دولتی، استثناء بر قاعده و مستلزم تفسیر مضیّق (در حدود نص) و از حیث بهبود «جریان وجوه نقدِ» (“Cash Flow”) پیمانکار و ناظر به دورۀ زمانی پیش از تصویب صورت‌وضعیت قطعی است.
  5. نظر به اینکه، در مقرّرات مارالبیان، عبارت اخذ ضمانت‌نامه بابت آزادسازی نصف مبلغ سپردۀ حسن انجام کار پس از تصویب صورت‌وضعیّت قطعی، قید نشده است، اظهارات کارفرمای مدّنظر، تقدیر در کلام و مطابق «اصاله عدم التَّقدیر» در قواعد تفسیری، همچنین «اصل قانونیّت» در حقوق عمومی، مستلزم اقامۀ دلیل و ارجاع به نص از سوی مشارٌالیه می‌باشد؛ که در این فقره دلیل و نصّی مبنی بر جواز و یا لزوم اخذ ضمانت‌نامه بابت استرداد نصف سپردۀ حسن انجام کار پیمانکار پس از تصویب صورت‌وضعیت قطعی، در قواعد مالی و محاسباتی ذیل حقوق موضوعه، وجود ندارد.
  6. بناءً‌علی‌هذا، با تحقّق شرط مندرج در «ماده 35» شرایط عمومی پیمان، اخذ ضمانت‌نامه بابت بازگرداندن نصف مبلغ سپردۀ حسن انجام کار، پس از تصویب صورت‌وضعیّت قطعی، بلاوجه می‌باشد.

«وَ آخِرُ دَعْوانا أَنِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ»
دبیر کمیتۀ مشورتی حقوق احداث

پاسخ حسن انجام مکسوره
1 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره
مشاهده توضیحات دوره
بستن
عضو خبرنامه پیامکی ماشوید!

close-image
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه در WhatsApp را شروع کنید

شما میتوانید با ثبت نام در سایت و ارسال تیکت هم با ما در ارتباط باشید

پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید، ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم

0
به نظرات شما علاقه‌مندیم، لطفا نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.x
()
x