مبالغ مصالح پای‌کار در صورت وضعیت قطعی

پرسش

موضوع: مبالغ مصالح پای‌کار در صورت وضعیت قطعی با سلام و احترام؛

اینجانب حامد سرایی مدیر عامل شرکت پیرامید عمران گستر در دوره ۱۰ نکته اساسی دعاوی پیمانکاری به‌صورت آن‌لاین شرکت نمودم لذا سوالی به شرح ذیل از حضور مهندس حسین‌زاده داشتم، پیشاپیش از پاسخگویی تان سپاس‌گذارم:

قراردادی با شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی در سال ۹۷ جهت لوله‌گذاری منعقد نمودیم در همان سال نسبت به تهیه لوله‌های پروژه اقدام نمودیم، در سال ۹۸ خاتمه پیمان بر اساس ماده ۴۸ سرایط عمومی پیمان ابلاغ گردید بنا به دلایل متعدد رسیدگی به صورت‌وضعیت قطعی به‌طول انجامید و در حال حاضر در دست رسیدگی می‌باشد. کارفرما مبلغ لوله‌ها (مصالح پای‌کار) را بر مبنای سال ۹۷ در وضعیت لحاظ نموده (به استناد بند ۱ ماده ۴۸) در صورتیکه ما عنوان کردیم باید قیمت امروز باید منظور گردد (قیمت لوله از آن زمان تاکنون اختلاف زیادی دارد حدود ۵ برابر شده است و ما‌به‌التفاوت آن بسیار است) در ضمن کارخانه لوله از این شرکت شکایت نموده و محکوم به پرداخت به قیمت روز شده‌ایم. حال می‌خواستم بدانم آیا امکان مطالبه قیمت لوله به قیمت روز وجود دارد؟

مبالغ مصالح پای‌کار در صورت وضعیت قطعی

پاسخ

با سلام و ادب؛

موضوع: نظر مشورتی، مبالغ مصالح پای‌کار در صورت وضعیت قطعی

احتراماً، عطف به نامۀ شمارۀ 400/125، مورّخ 1400/11/30، با ملاحظۀ محیط نظام فنی و اجرایی کشور و قرارداد ذیل نشریۀ 4311، به استحضار می‌رساند:

  1. آن بخش از مصالح (لوله‌های) و تجهیزات سفارش‌شده از ناحیۀ پیمانکار، که تا تاریخ خاتمه‌پیمان، وارد کارگاه نشده‌، مشمول حکم «جزء دو»، از «بند ج» ذیل «ماده 48» شرایط عمومی پیمان است.
  2. لیکن در خصوص مصالح (لوله‌های) و تجهیزات موجود در کارگاه، از آنجایی‌که «جزء یک»، از «بند ج» ذیل «ماده 48» شرایط عمومی پیمان اشعار می‌دارد “مصالح و تجهیزات موجود در کارگاه که طبق مشخّصات فنّی بوده و برای اجرای موضوع پیمان تهیه شده است، اندازه‌گیری و بهای ‌آن‌ها براساس نرخ متعارف روز در تاریخ خرید، که مورد توافق دو طرف باشد، در صورت‌وضعیت قطعی منظور می‌شود.”، اِعمال مبلغ لوله‌های موصوف بر مبنای قیمت روز خرید آن‌ها، صحیح و اظهارنظر مخالفِ آن، اجتهاد در مقابل نص و مآلاً باطل است.
  3. مع‌الوصف نظر به اینکه پیمانکار، صرفاً بایستی ریسک زمان رسیدگی و پرداخت صورت‌وضعیت قطعی (متضمّن مصالح موجود در کارگاه) پس از خاتمه‌پیمان را، به میزان پنج ماه (موضوع فراز دوّم از «ماده 40» شرایط عمومی پیمان) پیش‌بینی می‌نمود، اِشتغال ذمّۀ کارفرما، در موارد ذیل، یقینی است:

1-3- هزینه‌های تمدید تضامین (وفق تبصره‌های یک و دو ذیل «مادۀ 51» شرایط عمومی پیمان)؛
2-3- تأخیرتأدیۀ مبلغ صورت‌وضعیت قطعی از سررسید قراردادی تا یوم‌الأداء (وفق «ماده 522» قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی)، با طرح دعوی در محاکم دادگستری.

«وَ آخِرُ دَعْوانا أَنِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ»
دبیر کمیتۀ مشورتی حقوق احداث

پاسخ مبالغ مصالح پای‌کار در صورت وضعیت قطعی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره
مشاهده توضیحات دوره
بستن
عضو خبرنامه پیامکی ماشوید!

close-image
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه در WhatsApp را شروع کنید

شما میتوانید با ثبت نام در سایت و ارسال تیکت هم با ما در ارتباط باشید

پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید، ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم

0
به نظرات شما علاقه‌مندیم، لطفا نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.x
()
x