کارکرد مازاد بر 125 درصد مبلغ اولیّه پیمان

پرسش

موضوع: کارکرد مازاد بر 125 درصد مبلغ اولیّه پیمان
با سلام و احترام؛

به استحضار می‌رساند، این شرکت در یکی از پروژه‌های تحت قرارداد خود با توجه به دستورکارهای کارفرما و تغییرات در مصالح مصرفی مبلغ از از ۲۵ درصد مبلغ اولیه پیمان بیشتر شده و این شرکت جهت دریافت حق و حقوق خود با مشکلاتی مواجه گردیده است. خواهشمند است همکاری لازم با این شرکت داشته باشید. پیشاپیش از همکاری شما و مجموعه همکاران کمال تشکر و قدردانی داریم .

کارکرد مازاد بر 125 درصد مبلغ اولیّه پیمان

پاسخ

با سلام و ادب؛

موضوع: نظر مشورتی، کارکرد مازاد بر 125 درصد مبلغ اولیّه پیمان

احتراماً، عطف به نامۀ شمارۀ 256-1545-1400، مورّخ 1400/11/23 و با ملاحظۀ محیط نظام فنی و اجرایی کشور و قرارداد ذیل نشریۀ 4311، به استحضار می‌رساند:

  1. مطابق «بند و» از ضمیمۀ شمارۀ یک ذیل دستورالعمل‌های سالیانۀ «نحوه انتخاب عوامل و تعیین حقّ‌الزحمه خدمات نظارت کارگاهی مشاوران» (ذیل نشریۀ 3327)، تکلیف و مآلاً مسئولیتِ پایش، اندازه‌گیری، کنترل مقادیر و مبالغ پیمان در قراردادهای پیمانکاری، بر عهدۀ مهندس مشاور می‌باشد.
  2. جزء یک از «بند الف» ذیل «مادۀ 29» شرایط عمومی پیمان که اشعار می‌دارد “جمع مبلغ مربوط به افزایش مقادیر و مبلغ کار‌های با قیمت جدید (موضوع بند ج) نباید از 25 درصد مبلغ اولیّه پیمان بیشتر شود.”، ذیل بخشنامۀ لازم‌الاجراء (گروه اوّل)، قاعدۀ امری و توافق بر خلاف آن، باطل است.
  3. در انفساخ پیمان (خاتمه‌پیمانِ محمول بر «ماده 48»، ناظر به «بند ج» ذیل «ماده 39» شرایط عمومی پیمان)، به محضِ فزونی مبلغ ناظر به تغییر مقادیر از 125 درصد مبلغ اوّلیه پیمان، تردیدی نیست.
  4. بدیهی است با وجود دستورکار (امرِ آمر)، تخلّف کارفرما (و یا مشاور منتسب به وی)، مانعِ استحقاق پیمانکار، از حیث دریافت اجرت‌المثلِ کار‌های مازاد بر 125 درصد مبلغ اولیّه پیمان نمی‌باشد؛ چه اینکه،

1-4-صرفنظر از قاعدۀ فقهی «حُرمت مال و عمل مسلم»، همچنین ضمان استیفاء در حقوق خصوصی، کارفرما نمی‌تواند به خطای خویش (ابلاغِ کار بیش از 125 درصد مبلغ اوّلیه پیمان)، استناد و از آن بهره‌مند شود.
2-4-تخلّف کارفرما (عدم رعایت مقرّرۀ مارالبیان در شرایط عمومی پیمان)، محمول بر «مادۀ 92» قانون محاسبات عمومی می‌باشد که تصریح دارد “… دستگاه ‌اجرایی … در مورد ‌خدماتِ انجام‌شده، مکلّف به قبول و وجه مورد معامله … قابل پرداخت است.”

«وَ آخِرُ دَعْوانا أَنِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ»
دبیر کمیتۀ مشورتی حقوق احداث

پاسخ کارکرد مازاد بر 125 درصد مبلغ اولیّه پیمان
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره
مشاهده توضیحات دوره
بستن
عضو خبرنامه پیامکی ماشوید!

close-image
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه در WhatsApp را شروع کنید

شما میتوانید با ثبت نام در سایت و ارسال تیکت هم با ما در ارتباط باشید

پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید، ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم

0
به نظرات شما علاقه‌مندیم، لطفا نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.x
()
x