ردیف محذوف ساختار شکست کار پیمان سرجمع

پرسش

موضوع: ماده 13 بخشنامه سر جمع شماره 6405/100، پرداخت قطعی
با سلام؛

احتراماً، به استحضار می‌رساند پیمان پیوست با درخواست پیمانکار و توسط  کارفرما با میزان پیشترفت فیزیکی 89% خاتمه پیمان گردیده، حال در بررسی صورت وضعیت قطعی:

ردیف 12-10 ساختار شکست (در پیوست نامه) دارای سه فعالیت مجزا می‌باشد که یکی از فعالیت‌ها (تهیه و نصب چهار چوب‌ها) تحت پیمان شرکت بوده اما دو فعالیت دیگر مذکور در ردیف خارج از پیمان بوده و به اشتباه مشاور در ردیف ساختار شکست قید گردیده که البته مشاور با صدور دستور کار بابت اجرای دو فعالیت دیگر ذکر شده در ردیف 12-10 ساختار شکست بر این  موضوع مهر تایید نهاده است.

حال بررسی صورت وضعیت قطعی مشاور مدعی این موضوع است که باید فعالیتی که تحت پیمان بوده است را بر اساس فهرست منضم به پیمان برآورد نموده و تبدیل به درصد (به ادعای مشاور 0،84 درصد از ردیف12-10 ساختار شکست) شود و مابقی درصد (3درصد) آن ردیف ساختار شکست از پیمانکار کسر گردد چون در اضافه‌کار به پیمانکار پرداخت شده است. (در تمامی صورت وضعیت‌های موقت مشاور ردیف مورد نظر را به طور کامل به پیمانکار پرداخت نموده) اما این در حالی است که پیمانکار هیچ تعهدی بابت انجام آن دو فعالیت دیگر (تهیه و نصب حفاظ نرده، تهیه و نصب فلاشینگ) در قالب پیمان به کارفرما نداشته و تمامی تعهدات خود را در ردیف مذکور به طور کامل به انجام رسانده است و مشاور بدون هیچ دلیل و مدرک قانونی با حذف 3 درصد از ردیف مذکور علنا ساختار شکست کار را از 100درصد به 97 درصد کاهش داده است یعنی مشاور با حذف  3درصد از ساختار شکست عملا مبلغ قرارداد را حدود 24 میلیون تومان کاهش داده بدون آنکه تعهدات پیمانکار نسبت به زمان عقد قرارداد کاهش یافته باشد و این ادعای مشاور مصداق آن می‌باشد که شرکت همان نقشه‌های روز اول را که برای آنها 8،160،000،000 ریال در سال 95 پیشنهاد ارایه داده باید با مبلغ حدودی 7،900،000،000 ریال انجام بدهد و این یک تناقض آشکار در ادعای مشاور می‌باشد حال ادعای شرکت اینگونه می‌باشد که چون شرکت تمامی تعهدات تحت پیمان خود در ردیف مورد نظر را به طور کامل انجام داده است محق به دریافت تمام درصد قیده شده در ردیف 10-12 ساختار شکست می‌باشد.

لذا این شرکت تقاضای خود را نسبت به همکاری آن موسسه محترم درباره بررسی صحت ادعای طرفین و اعلام آن به این شرکت را به حضور ارسال می‌دارد.

سوال مبالغ مصالح پای‌کار در صورت وضعیت قطعی

پاسخ

با سلام و ادب؛

موضوع: نظر مشورتی، ردیف محذوف ساختار شکست کار پیمان سرجمع

احتراماً عطف به نامۀ شمارۀ 769 مورخ 1400/10/11 (وصولی به تاریخ 1400/10/18) به استحضار می‌رساند:

1- با امعان‌نظر به ماهیت قیمت یک‌قلم (Lump Sum) در پیمان سرجمعِ ذیل بخشنامۀ شمارۀ 6405/100 مورّخ 1389/02/04 و مفهوم تبصرۀ یک ذیل «بند 10» پیوست آن؛

الف. در صورتی‌که پیمانکار، در استخراج مقادیر از نقشه‌ها و انتقال به فهرست مقادیر، خطایی نداشته باشد، آن‌گاه ریسک تغییر مقادیر، ناظر به خطای در طراحی و یا نقص در نقشه‌ها، و متوجّه کارفرما است.

ب. در صورتی‌که پیمانکار، در استخراج مقادیر از نقشه‌ها و انتقال به فهرست مقادیر، دچار خطا شده باشد، آن‌گاه ریسک تغییر مقادیر – در حدّ خطای پیش‌گفته – ناظر به عدم دقّت پیمانکار و متوجّه مشارٌالیه است.

2- از آنجایی‌که پرداخت قطعی در پی فسخ و یا خاتمه‌پیمان، متوقّف بر وجود ساختار شکست کار (درصدهای وزنی) صحیح و قابل اتّکا است، در فرض صحّت برآورد سایر ردیف‌ها مطابق نقشه‌ها، کارفرما باید بدواً سه درصد کارِ فاقد نقشه (موضوعِ ردیف 12-10 ساختار شکست منضم به پیمان مبحوثٌ‌عنه) را، با ضریب 1.0309، به کلیّۀ ردیف‌‌ها، ضرب و مآلاً ساختار شکست کار را، با اخذ رضایت پیمانکار (ذی‌نفع)، وفق «مادّۀ 10» قانون رفع موانع تولید رقابت‌‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور (مصوّب 1394)، اصلاح نماید؛ به‌نحوی‌که پس از حذف کارِ فاقد نقشه و اِعمال ضریب پیش‌گفته، جمع اوزان (درصدهای وزنی) ساختار شکست کار، مجدّداً 100% (معادل مبلغ یک‌‌قلم اولیه پیمان) گردد.

3- آن‌گاه، با توجه به تحقّق فسخ و یا خاتمه‌پیمان؛

1-3- در خصوص اصل ادّعا: وفق «مادّۀ 13» پیمان سرجمع،

الف. اگر ردیف مندرج در ساختار شکست کار اصلاح‌شده، تکمیل باشد: درصد وزنی آن ردیف در صورت‌وضعیت قطعی، به طور کامل اِعمال و مبلغ متناظر آن پرداخت می‌شود.

ب. اگر ردیف مندرج در ساختار شکست کار اصلاح‌شده، تکمیل نباشد: بر مبنای تعیین دقیق درصد (وزن) اجرای آن فعالیّت، از فهارس بهای منضم به پیمان، پرداخت می‌شود.

2-3- در خصوص متفرّعات ادّعا:

اگر پیمانکار، ایراد ساختار شکست کار را، مطابق «مادّۀ 17» قانون برگزاری مناقصات، به کارفرما اخطار نموده باشد، استحقاق دریافت خسارت تأخیرتأدیۀ ما‌به‌التفاوتِ درصد وزنی ردیف‌های ساختار شکست اصلاحی با ساختار شکست قبلی، در سررسید قراردادی هر صورت‌وضعیّت موقّت، همراه با جواز تأخیرات به میزان منبعث از بخشنامۀ شمارۀ 5090-54-11082-1، مورّخ 1360/09/02 را، دارد. در غیر این‌صورت، اخذ خسارت تأخیر تأدیه و بهره‌مندی از ظرفیّت‌های جواز تأخیرات (ذیل بخشنامۀ مارالبیان)، میسّر نیست.

«وَ آخِرُ دَعْوانا أَنِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ»
دبیر کمیتۀ مشورتی حقوق احداث

پاسخ ردیف محذوف ساختار شکست کار پیمان سرجمع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره
مشاهده توضیحات دوره
بستن
عضو خبرنامه پیامکی ماشوید!

close-image
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه در WhatsApp را شروع کنید

شما میتوانید با ثبت نام در سایت و ارسال تیکت هم با ما در ارتباط باشید

پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید، ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم

0
به نظرات شما علاقه‌مندیم، لطفا نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.x
()
x