هزینه تجهیز و برچیدن کارگاه

پرسش

موضوع: هزینه تجهیز و برچیدن کارگاه
با سلام؛

احتراما به استحضار می‌رساند شهرداری منطقه 8 تهران قراردادی به‌ مبلغ ۸۰ میلیارد ریال بر مبنای فهرست بهای ابنیه سال ۹۶ با حاکمیت نشریه ۴۳۱۱ و با پتانسیل پرداخت تعدیل تحت عنوان “احداث پارکینگ طبقاتی زیر سطحی” منعقد نموده است؛ در برآورد هزینه تجهیز و برچیدن کارگاه هزینه‌ای بابت حصارکشی که جزو زیر مجموعه محوط‌سازی محسوب می‌گردد منظور نگردیده است.

از طرفی کارفرما در برآورد خود به‌میزان سقف ۴٪ (حداکثر میزان مجاز)، هزینه تجهیز و برچیدن را پیش بینی نموده است. بنا به درخواست کارفرما پیمانکار نسبت به اجرای حصار کشی اقدام نموده و به‌همین دلیل پیگیر مستمر هزینه اجرای آن است .

خواهشمند است در خصوص پرداخت و یا عدم پرداخت هزینه پیشگفته موضوع بررسی و نسبت به ارشاد این واحد مساعدت لازم را مبذول فرمایید.

294-01-question

پاسخ

با سلام و ادب؛

موضوع: نظر مشورتی، در خصوص ردیف قیمت‌گذاری‌نشدۀ تجهیز کارگاه

احترماً عطف به نامۀ شمارۀ 294، مورّخ 1400/09/30 (وصولی به تاریخ 1400/10/05) به استحضار می‌رساند:

 1. «تجهیز کارگاه»، مطابق «بند 1-1» ذیل «پیوست 4» فهرست بهای واحد پایه رشته ابنیۀ سال 1399 (بخشنامۀ شمارۀ 98/758140، مورّخ 1398/02/27) و «ماده 12» شرایط عمومی پیمان (ذیل نشریۀ 4311)، امر موقّتی است.
 2.  «ماده 20-الف» شرایط خصوصی پیمان نیز، در مقام بیان قابلیت قبول برخی از تعهدات ناظر به تجهیز کارگاه، از ناحیۀ کارفرما بیان می‌دارد “کارفرما امکانات و تسهیلات تجهیز کارگاه، از قبیل ساختمان، راه، آب، برق، مخابرات و سوخت را که در زیر تعیین شده است در اختیار پیمانکار قرار می‌دهد.”
 3.  فلذا، هر ردیفی از فهرست تجهیز کارگاه که به اقتضای کار، در شرایط خصوصی پیمان، درج و از تعهدات پیمانکار (موضوع فراز پایانی «بند ب» ذیل «ماده 20» شرایط عمومی پیمان پیش‌گفته)، خارج شود، قیمت‌گذاری آن در جدول تجهیز کارگاه، سالبه بأنتفاء موضوع می‌نماید.
 4.  بناءً‌علی‌هذا، ‌نظر به تعهد کارفرما – طراحی و برآورد کار – در قراردادهای همسان، الحاقی و معیّن تبعی ذیل نشریۀ 4311، عدمِ قیمت‌گذاری هر ردیف از فهرست تجهیز کارگاه، از سوی مشارٌالیه، بر تغییر ماهیت آن ردیف، از «کار موقّت» (برای پیمانکار فعلی)، به «کار دائم» (برای پیمانکار دیگر و یا همان پیمانکار تحت شرایط قانونی)، دلالت دارد.
 5. صدور دستور کارِ متضمّن انجام یک یا چند ردیف از جدول تجهیز کارگاه که قیمت‌گذاری نشده باشد:
      1-5. اگر متناسب و همگن با موضوع قرارداد باشد، کار با قیمت جدید (موضوع «بند الف» ذیل «ماده 29» شرایط عمومی پیمان مارالبیان)، محسوب می‌شود. بدیهی است بهاء مذکور، از سقف 4% مبلغ تجهیز کارگاه، خروج موضوعی دارد.
      2-5. اگر متناسب و همگن با موضوع قرارداد نباشد، مستلزم ارجاع علی‌حدۀ آن به پیمانکار دیگر و یا پیمانکار مستقر در کارگاه، با رعایت تشریفات آمرۀ قانون برگزاری مناقصات است.
  در فرض مسألۀ آن نهاد محترم و با ملاحظۀ فهرست تجهیز کارگاه و موضوع قرارداد (احداث پارکینگ طبقاتی زیرسطحی)، حصارکشی، کار با قیمت جدید است و پیمانکار، مستحقّ اجرت آن می‌باشد.

«وَ آخِرُ دَعْوانا أَنِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ»
دبیر کمیتۀ مشورتی حقوق احداث

4001-01-question
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاهتان را بنویسید
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بستن
error: به دلیل حق کپی رایت، درخواست شما مقبول نیست!
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x