قرارداد دست دوم کتاب زرد فیدیک – دسامبر ۲۰۱۹

فیدیک نمونه قراردادی جدید خود با عنوان “قرارداد دست دوم طرح و ساخت – ۲۰۱۹” که به طور وسیعی در پروژه‌های زیرساختی در جهان مورد استفاده است، را منتشر نمود. این قرارداد همسان که در کنفرانس تخصصی بین المللی قراردادی فیدیک (که همه ساله در ماه دسامبر در شهر لندن برگزار می‌شود)، رونمایی شده و به عنوان قرارداد دست دومِ کتاب طرح و ساخت (کتاب زرد فیدیک – ویرایش سال ۱۹۹۹) مورد استفاده خواهد بود.

قرارداد دست دوم کتاب زرد فیدیک - دسامبر 2019

قراردادهای همسان دست دوم در پروژه‌های زیرساختی، نیاز به توجه بیشتری داشته و از این رو در سال‌های اخیر متولیان تهیه و تنظیم قراردادهای همسان به این موضوع بیشتر پرداخته‌اند. در قراردادهای پیمانکاری فیدیک، پس از قرارداد دست دوم احداث1Conditions of Subcontract for Construction (First Edition, 2011) که در سال ۲۰۱۱ عرضه شده است، این کتاب، دومین نمونه قراردادی دست دوم پیمانکاری فیدیک است. 

در این نمونه قراردادی، حقوق و تعهدات پیمانکار تحت حاکمیت قرارداد اصلی، به پیمانکار دست دوم (فرعی)، منتقل می‌شود. همچنین این قرارداد بر اساس اصل رایج مورد توافق فیمابین پیمانکاران اصلی و دست دوم (فرعی) که ضمن آن پرداخت به پیمانکار دست دوم (فرعی) به مجرد پرداخت به پیمانکار اصلی2pay-when-paid صورت می‌پذیرد، (و نه آنکه پرداخت به پیمانکار دست دوم (فرعی) در صورت پرداخت به پیمانکار اصلی3pay-if-paid صورت ‌پذیرد) تنظیم شده است. بنابراین حتی در صورتی که معلوم شود کارفرما طبق شرایط قرارداد اصلی پرداختی صورت نمی‌دهد، پیمانکار دست دوم (فرعی)، همچنان مستحق دریافت اجرت خود می‌باشد.

در راهنمای منضم به این مدل قراردادی، مفاد نمونه‌ای آورده شده که شرایط کشورهایی که در آنها “پرداخت به پیمانکار دست دوم (فرعی) به مجرد پرداخت به پیمانکار اصلی” قانونی شمرده نمی‌شود، را نیز در نظر داشته است.

علاوه بر این، در راهنمای این کتاب، تصمیم مهندس مشاور4Engineer’s Determination و/یا تصمیم هیات کارگشایی اختلاف5DAB Decision و/یا رای داوری6Arbitral Award در قرارداد اصلی که مرتبط با ادعای پیمانکار دست دوم (فرعی) است، تحت قرارداد دست دوم (فرعی) نیز الزام آور خواهد بود.

این مدل قرارداد همسان با قیمت ۴۰ یورو از کتاب فروشی آنلاین فیدیک قابل تهیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

دوره
مشاهده توضیحات دوره
بستن
error: به دلیل حق کپی رایت، درخواست شما مقبول نیست!