ماده ۳۲ شرایط عمومی پیمان

ماده 32 شرایط عمومی پیمان

پرسش و پاسخ‌های چاپی

D2113200102

پرسش)

با سلام آیا در قراردادهای با فهرست بها منعقد می گردد پیمانکار می تواند جهت در اختیار قرار دادن کارگرانی که مشاور به صورت تمام وقت برای هر نوع آزمایشی در اختیار قرار داده هزینه ای ادعا نماید؟

پاسخ)

با احترام، بازگشت به نامه شماره ۴۰۲/۱۸۳۷۶مورخ ۸۳/۱۰/۲ به آگاهی می رساند در قراردادهای تابع ضوابط طرح های عمرانی که با استفاده از فهارس بهای واحد پایه (سال های ۷۷ و بعد از آن) و شرایط عمومی پیمان جدید منعقد شده اند، براساس بند ج ماده ۳۲ شرایط عمومی پیمان، پیمانکار موظف گردیده است که برای نمونه برداری از مصالح یا انجام هر نوع آزمایش، به تعداد لازم کارگر به صورت موردی و موقت ، به طور رایگان در اختیار مهندس مشاور قرار دهد. و در بند ۲-۶-۲ شرح اقلام هزینه های بالاسری فهارس بهای پایه نیز مطرح شده است. که هزینه نیروهای خدماتی مزبور جزو هزینه های مستمر کارگاه(پیمانکار) می باشد. از این رو در قراردادهای واجد شرایط فوق که تعهدات دیگری در این خصوص در شرایط خصوصی پیمان مربوط درج نشده باشد نمی توان انتظار داشت که پیمانکار تعدادی کارگر به طور تمام وقت در طول اجرای پروژه برای آزمایشگاه (مکانیک خاک و بتون و….) در اختیار مهندس مشاور قرار دهد.

D2113000202

پرسش)

آیا کارفرما می‌تواند با عنوان بررسی بتن‌های با مقاومت کم بدون اطلاع به پیمانکار اقدام به تهیه مغزه از بتن‌ها شود؟

پاسخ)

بازگشت به نامه شماره ۱۰۷۳ مورخ ۸۱/۱۲/۵ به آگاهی می رساند در قراردادهای تابع ضوابط طرح های عمرانی که با استفاده از شرایط عمومی پیمان جدید منعقد شده اند چنانچه روند بررسی بتن های با مقاومت کم طبق معیارهای ارزیابی مربوطه صورت گیرد و مراحل بررسی ، به تهیه مغزه از بتن ها منجر شود، کارفرما بدون نیاز به درخواست پیمانکار براساس اختیارات موضوع ماده ۳۲ شرایط عمومی پیمان مجاز به نمومنه برداری مغزه و اظهارنظر در مورد آن‌هاست و هزینه های آن طبق ماده مزبور از طرف کارفرما قابل پرداخت می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

error: به دلیل حق کپی رایت، درخواست شما مقبول نیست!