کنج- قسمت هشتم- تاریخ تحویل موقت و شروع دوره تضمین و اثر حقوقی صورتمجلس تحویل

برای مشاهده ویدئو کامل، از طریق دکمه ورود/عضویت وارد حساب کاربری خود شوید و یا یکی بسازید.

سوالاتی که در این قسمت پاسخ داده می‌شوند:

  1.  پیامدهای تحویل موقّت برای پیمانکار چیست؟
  2.  چه کسی مسئول تأئید آمادگی پروژه برای تحویل موقّت می‌باشد؟
  3.  در چه شرایطی دوره تضمین پیش از تاریخ تحویل موقّت شروع می‌شود؟
  4.  در صورت عدم اقدام کارفرما برای تحویل موقّت، پیمانکار چه باید بکند؟

سؤال: تاریخ تحویل موقّت و شروع دوره تضمین از چه زمانی است؟ آیا ملاک تاریخ تشکیل هیأت می‌باشد یا تاریخ ابلاغ از سوی کارفرما؟

طبق مفاد شرایط عمومی پیمان «نشریه 4311»، عموماً شروع عملیّات اجرائی با صورتجلسة تحویل زمین آغاز و با صورتجلسة تحویل موقّت به پایان می‌‌رسد. تحویل موقّت پروژه حاکی از تکمیل عملیّات موضوع پیمان می‌‌باشد و با رعایت الزامات مندرج در شرایط عمومی پیمان، پیمانکار مستحقّ آزادسازی تضمین انجام تعهّدات (ماده 34) و اتمام مسئولیّت حفظ و نگهداری از کارهای انجام شده (ماده 21) می‌باشد.

گردش‌کار تحویل موقّت

در شرایط عمومی پیمان «نشریه 4311»، پیمانکار بایستی بدواً در صورتیکه عملیّات موضوع پیمان تکمیل و آماده بهره‌برداری باشد، از مشاور تقاضای تحویل موقّت نماید. مهندس مشاور مکلّف به رسیدگی درخواست پیمانکار و اظهارنظر در خصوص آمادگی پروژه و تقاضا از کارفرما جهت تحویل موقّت می‌باشد. پس از طی اقدامات مندرج در «بند الف» و تنظیم صورتجلسه تحویل موقّت از سوی هیأت مربوطه، کارفرما پس از تأئید تحویل موقّت را به پیمانکار ابلاغ می‌نماید.

تاریخ تحویل موقّت

تاریخ تحویل موقّت، تاریخ تشکیل هیأت در محل می‌باشد و در صورتی‌که کار فاقد نقص باشد و یا نقص اعلامی در مهلت تعیین شده برطرف شود، تاریخ فوق، مبدأ شروع دوره تضمین قرار می‌گیرد. در صورت تعلّل در تشکیل هیأت (بیش از 20 روز از تاریخ اعلام آمادگی پیمانکار که به تأئید مشاور رسیده)، تاریخ تحویل موقّت همان تاریخ تشکیل هیأت در محل می‌باشد با این تفاوت که مبدأ شروع دوره تضمین، تغییر می‌نماید. بنابراین در شرایطی ممکن است موعد شروع دوره تضمین، زودتر از تاریخ تحویل موقّت کار واقع گردد.

«تبصره 1 ماده 34» شرایط عمومی پیمان

در صورتی‌که طبق آخرین صورت‌وضعیت موقّت که تا یک‌ماه پس از تحویل موقّت تنظیم می‌شود، پیمانکار بدهکار نباشد و یا جمع بدهی او از نصف کُسور تضمین حسن انجام کار کمتر باشد، ضمانت‌نامه حسن انجام تعهّدات بایستی فوراً آزاد شود.

«ماده 21» شرایط عمومی پیمان

وفق «بند الف ماده 21»، مسئولیت حفظ و نگهداری کارهای انجام شده، مصالح و تجهیزات و … توسط پیمانکار، محدود به بازة‌زمانی روز تحویل کارگاه تا روز تحویل موقّت عملیّات موضوع پیمان می‌باشد.

اگر هر یک از طرفین اقدام لازم را جهت تحویل موقّت ننمایند؟

اگر علیرغم گذشت 20 روز از تاریخ اعلام آمادگی پیمانکار جهت تحویل موقّت و تأیید مراتب از سوی مشاور، بنا به دلایل مختلف از جمله تعلّل کارفرما، تحویل موقّت با تأخیر رخ دهد، کارفرما بایستی هزینه‌های حفظ و نگهداری از کار را برای مدت تأخیر در تحویل موقّت (مازاد بر 20 روز) به پیمانکار پرداخت نماید. بنابراین پیمانکار نمی‌تواند به بهانه تأخیر کارفرما، کارگاه را به حال خود رها کند.

همچنین در صورتی‌که عملیّات موضوع پیمان آماده تحویل موقّت باشد، ولی پیمانکار تقاضا نکند، مشاور بایستی مراتب را به کارفرما اعلام تا رأساً نسبت به تحویل موقّت کار اقدام نمایند.

جمع‌بندی

ضمن تحویل موقّت پروژه، مسئولیت حفظ و نگهداری از کار، از عهده پیمانکار بر کارفرما منتقل و دوره تضمین آغاز می‌شود. مسئولیت کنترل و تأئید آمادگی عملیات موضوع پیمان جهت تحویل موقّت با مشاور بوده و در صورت عدم انجام اقدام لازم از سوی هر یک طرفین پیمانکار و یا کارفرما، طرف مقابل بایستی نسبت به تأمین دلیل و صورت‌برداری از عملیات اجرائی توسط کارشناس رسمی دادگستری تعیینی از سوی شورای حلّ اختلاف شهرستان محل وقوع پیمان اقدام نماید.

نویسنده:
علی پناهدار

کارشناسان برنامه بر اساس الفبا:

  • مهندس امیر احمدی‌مطلق (مجری- متخصص کمی سازی دعاوی)
  • مهندس علی پناهدار (کارشناس قراردادی)
  • مهندس حمید حسین‌زاده (کارشناس حقوقی و دعاوی)
4 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest

1 دیدگاهتان را بنویسید
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره
مشاهده توضیحات دوره
بستن
ورود | عضویت
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
1
0
به نظرات شما علاقه‌مندیم، لطفا نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.x