کنج قسمت اول- زمان و مسئول، تهیه و ارسال گزارش تاخیرات در قراردادهای سه عاملی

مسئول و زمان تهیه و بررسی گزارش تأخیرات در قراردادهای سه عاملی

برای مشاهده ویدئو کامل، از طریق دکمه ورود/عضویت وارد حساب کاربری خود شوید و یا یکی بسازید.

سوالاتی که در این بخش پاسخ داده خواهند شد:

  1. آیا گزارش تاخیرات صرفا باید در انتهای مدت اولیه یا هر تمدید پیمان صورت بگیرد یا اینکه ارکان پیمان (چه پیمانکار و چه مهندس مشاور) ملزم به به‌روزرسانی مداوم آن هستند؟
  2. اگر پیمانکار بابت کارهای اضافه حین اجرای کار درخواست تمدید پیمان را ننماید (موضوع «بند الف» ذیل «ماده ۳۰»)، ادعای ایشان در انتهای کار برای کارهای پیشگفته، پذیرفته نخواهد بود؟
  3. چه کسی مسئول تهیه و بررسی گزارش تاخیرات است؟
  4. نوشتن عبارت «این تمدید به منزله مجاز بودن تاخیرات نیست و تاخیرات متعاقبا در انتهای کار برررسی می‌شود» در نامه تمدید بیمه، نشان‌دهنده چیست؟
  5. آیا دستگاه‌های نظارتی بابت تمدید بدون بررسی گزارش تاخیرات، می‌توانند دستگاه اجرایی را بازخواست نمایند؟

برای یافتن پاسخ پرسش‌های پیش‌گفته و سایر سوالات مرتبط دیگر، با قسمت اول کُنج، همراه شوید.

مقدمه:

برنامه زمان‌بندی و الزامات آن (از جمله گزارش تأخیرات و تمدید مدت پیمان و …)، بعنوان یک ابزاری منجر به افزایش شفّافیت و کاهش ابهام در پروژه و مسائل قراردادی می‌گردد. برنامه زمان‌بندی که میزان مسئولیت و تبعات اعمال تغییراتی که از سوی هر یک از طرفین به پروژه تحمیل می‌شود را به خوبی نشان دهد، تأثیر بسزایی در کاهش اختلافات قراردادی و تنشهای پروژه دارد.

پروتکل تأخیر و تصدیع انگلستان

پروتکل تأخیر و تصدیع انجمن حقوق احداث انگلستان، عموماً دو رویکرد آینده‌نگر و گذشته‌نگر نسبت به برنامه زمان‌بندی دارد. رویکرد گذشته‌نگر به بررسی علل تأخیرات حادث تا زمان کنونی و آینده‌نگر به دنبال ارائه برنامه‌ایی جهت حصول به اهداف پروژه با جبران عقب ماندگی‌ها گذشته و تسریع در روند عملیات اجرایی می‌باشد. برای حالات مختلف بایستی فرآیندها و دستورالعمل های رسیدگی به موارد مطروحه از سوی طرفین از پیش تعیین شده باشد.

«مادّتین 18 و 30» شرایط عمومی پیمان

«ماده 18» شرایط عمومی پیمان پیمانکار را موظف به اعلام لزوم تغییرات احتمالی در برنامه زمان‌بندی، قبل از رسیدن موعد انجام کارها به مشاور می‌کند (بند ج ناظر به رویکرد آینده‌نگر) و بایستی در گزارش‌های ماهیانه، میزان پیشرفت یا تأخیرات در برنامه زمان‌بندی را اعلام نماید (بند ه‍ ناظر به رویکرد گذشته نگر).

درخواست تمدید از سوی پیمانکار

طبق مفاد «ماده 30» شرایط عمومی پیمان «نشریه 4311»، پیمانکار درصورت وقوع هریک از موارد زیر که موجب افزایش مدت اجرای کار شود، می‌تواند درخواست تمدید مدت پیمان بنماید (بند الف ناظر به رویکرد آینده‌نگر) و همچنین در پایان مدت اولیه پیمان یا هر تمدید مدت پیمان، اگر کار به اتمام نرسیده باشد، مهندس مشاور با کسب نظر پیمانکار، علل تأخیر کار را بررسی و پس از تعیین مدت مجاز و غیر مجاز با توافق پیمانکار، مراتب از سوی کارفرما به پیمانکار اعلام می‌گردد (بند ج ناظر به رویکرد گذشته نگر).

جمع‌بندی

در قراردادهای پیمانکاری، تعهد شاخص بر عهده پیمانکار بوده و وفق اصل حسن نیّت در ادّعا و مفاد شرایط عمومی پیمان «نشریه 4311»، مسئولیت ارائه برنامه زمان‌بندی و گزارش تأخیرات بر عهده پیمانکار بوده و در صورت عدم ارائه و ارائه دیرهنگام گزارش و بروز مشکلات آتی (تأخیر در تمدید مدت پیمان احتمالی، مشکلات بیمه تأمین اجتماعی و … )، مسئولیتی از این بابت متوجه کارفرما نمی‌باشد. ولیکن مشاور پروژه نیز بعنوان مسئول پایش قرارداد، در صورت ترک فعل پیمانکار، جهت رصد پروژه و به‌ویژه تحلیل اقتصادی و جلوگیری از توسعه خسارت، می‌باید رأساً نسبت به ارائه برنامه زمان‌بندی به کارفرما اقدام نموده و پیمانکار نیز نمی‌تواند، از خطای خود منتفع شود.

شایان ذکر است در «نشریه 4311»، کیفیت و چگونگی پایش پیشرفت پروژه و برنامه زمان‌بندی، دارای ابهام می‌باشد و مسئولیتهای طرفین قراردادی در این خصوص مشخص نشده است که بایستی در جهت مدیریت چالشهای قراردادی حوزه پروژه های عمرانی، از سوی مراجع ذیربط چاره اندیشی گردد.

نویسنده: علی پناهدار

زمان ارائه گزارش تأخیرات در عرف بین‌الملل

کارشناسان برنامه بر اساس الفبا:

  • مهندس امیر احمدی مطلق (مجری- متخصص کمی سازی دعاوی)
  • مهندس علی پناهدار (کارشناس قراردادی)
  • مهندس حمید حسین‌زاده (کارشناس حقوقی و دعاوی)
  • دکتر محمدرضا علوی‌پور (کارشناس مدیریت پروژه)

به دلیل عدم ذخیره سازی برنامه زنده توسط صفحه اینستاگرام، مجبور به بارگزاری ویدیوی دوربین ذخیره شدیم. برای همین نگاه کارشناسان به دوربین نیست.

برای مشاهده ویدئو کامل، از طریق دکمه ورود/عضویت وارد حساب کاربری خود شوید و یا یکی بسازید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوره
مشاهده توضیحات دوره
بستن
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه در WhatsApp را شروع کنید

شما میتوانید با ثبت نام در سایت و ارسال تیکت هم با ما در ارتباط باشید

پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید، ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم

4
0
به نظرات شما علاقه‌مندیم، لطفا نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.x