لزوم استفاده از فهرست‌بها در مناقصات

پرسش

مدیرعامل محترم موسسه بین‌المللی سنگ بنای حقوق احداث

موضوع: لزوم استفاده از فهرست‌بها در مناقصات

با سلام و احترام،
به استحضار می‌رساند این شرکت در شرف برگزاری مناقصه ساخت سوله صنعتی برای مرکز اراک خود است. در جلسات برگزارشده به‌منظور تهیه اسناد مناقصه، ابهاماتی به‌وجود آمده است که برای رفع آن نیازمند راهنمایی و مشاوره آن موسسه محترم هستیم.

سوال اول:
با توجه به اینکه در فهرست‌بهای ابنیه اشاره به طرح‌های عمرانی شده است، آیا ساخت سوله ذکرشده، طرح عمرانی محسوب می‌شود؟

سوال دوم:
چنانچه متریال موضوع مناقصه توسط این شرکت فراهم شود، آیا صرفاً برای اجرا هم نیاز به استفاده از فهرست‌بها وجود دارد؟

سوال سوم:
با توجه به اینکه ضرایب موجود در فهرست‌بها، قیمت برآورد و اجرای کار موضوع مناقصه را بالا می‌برد و در صورت انجام کار بدون فهرست‌بها، مبلغ قرارداد کاهش قابل توجهی خواهد داشت، آیا باز هم استفاده از فهرست‌بها در اسناد الزامی است؟

پیشاپیش از زمان اختصاص  داده شده برای تهیه پاسخ این نامه سپاسگزار است، ضمناٌ به استحضار می‌رساند این شرکت دولتی است.

با آرزوی موفقیت
کاظم شادمنش
دبیر کمیسیون مناقصات

لزوم استفاده از فهرست بها در مناقصات

پاسخ

دبیر محترم کمیسیون مناقصات شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی

با سلام و ادب،

موضوع: پاسخ استفساریه، مرتبط با لزوم استفاده از فهرست‌بها در مناقصات

احتراماً، عطف به نامۀ شمارۀ ۵۶۹۸-۱۱-۳۷ص‌پ مورّخ ۱۸-۰۶-۱۳۹۹، نظر مشورتی به شرح ذیل تقدیم می‌گردد:

۱- عبارت «طرح‌های عمرانی» در فهرست‌بهای ابنیه (موضوع بخشنامۀ شمارۀ ۷۵۸۱۴۰-۹۸ مورّخ ۲۷-۱۲-۱۳۹۸ سازمان برنامه و بودجۀ کشور) ناظر به آئین‌نامۀ استانداردهای اجرایی طرح‌های عمرانی ذیل نظام فنّی و اجرایی کشور و معطوف به پروژه‌های دارای اعتبار طرح تملّک دارایی‌های سرمایه‌ای (موضوع فراز انتهایی از «ماده ۷۷» قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و «بند ۱۰» ذیل ماده یک قانون برنامه و بودجه کشور است، نه طرح عمرانی در معنای احداث یا ساخت (Construction) که، ساخت سوله از مصادیق آن باشد.

۲- شرکت‌های زیرمجموعۀ وزارت نفت در طرح‌های غیرعمرانی، ملزم به رعایت نظام فنی و اجرایی طرح‌ها و پروزه‌های صنعت نفت می‌باشند و الزامی به رعایت مقرّرات ذیل نطام فنّی و اجرایی کشور (از جمله بخشنامۀ ‌فهارس بهاء پایه) ندارند و استناد سازمان برنامه و بودجه کشور به «ماده ۳۴» قانون احکام دائمی برنامه‌‌های توسعه، پیش از تدوین و ابلاغ نظام فنّی و اجرایی یکپارجه (موضوع فراز نخست از «بند الف» ذیل ماده مارلبیان)، بلاوجه می‌نماید.

۳- ضمناً آن شرکت محترم می‌تواند موضوع مطروحه را، از مرجع عالی مشورتی، حقوقی و قراردادی (موضوع نامۀ شمارۀ ۴۴۰ مورّخ ۲۰-۰۶-۱۳۹۸ وزیر محترم نفت) نیز، استفسار و پاسخ دریافت نمایند.

با سپاس و تجدید احترام

طرح عمرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

دوره
مشاهده توضیحات دوره
بستن
error: به دلیل حق کپی رایت، درخواست شما مقبول نیست!